HTML sayfası yapmak

HTML dosyası nedir?

HTML’in açılımı (Hyper Text Markup Language) tam Türkçe’si bulunmamakla birlikte “çok yere açılan metin” denebilir.

Bir HTML dosyası bir text dosyası olmakla beraber markup tags (işaretlenmiş etiketler) içerir Markup tag’ler  web tarayıcınıza sayfanın nasıl görüneceğini gösterir. Bir HTML dosyasının uzantısı html olmak zorundadır. Bir HTML dosyası oluşturmak note pad gibi bir çok farklı tex editör programı kullanılabilir.

Örnek:

<html>

<head>

<title>sayfa adı burada yazar</title>

</head>

<body>

Bu benim ilk sayfam <b>Bu metin koyu</b>

</body>

</html>

HTML dökümanınızdaki ilk tag (etiket) her zaman <html> olmak zorundadır.  Bu etiket tarayıcıya bir HTML dosyasının çalışacağını anlatır. HTML dökümanınızdaki son (etiket) yine </html>’dir son etikette slaç “/” işareti bulunmalıdır.. Bu tarayıcınıza HTML dosyasının sonlandığını anlatır.

<head> ve </head> etiketleri arasında kalan kısım başlık bilgilerini içerir. Başlık bilgileri tarayıcı penceresinde görünmezler. “title” etiketleri burada yer alır.

<title> ve </title> etiketleri arasında kalan kısım dökümanınızın yani o sayfanın başlık bilgilerini içerir. Ve tarayıcının üst penceresinde görüntülenir.

<body> ve </body> etiketleri arasında kalan kısım ise, çalışma sayfanızın içeriğini barındırır, bir başka deyişle sayfadaki tasarımla ilgili birçok komut yazılar görseller tablolar, renkler, arkaplan vs. Bütün bunlar Bu etiketler arasında yer alır.

Bir html sayfasının olmazsa olmaz etiketleri bunlardır. Sonraki bütün etiketler renk, font, biçim, stil vs. bunlarla sayfa içeriği ve düzeni sağlanır. Genellikle burada css kodları devreye girer. CSS kodlarını başka bir yazıda anlatırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir