internet hız rekoru

internet hız rekoru

İnternet’te hız rekoru denemesi: 1 Saniyede 44,2 TB

Avusturalyada bilişim mühendisleri yaptıkları deneme ile internet download hızını 44,2 terabayt’a ulaştırdıklarını açıkladılar. Yaklaşık 1000 ad filmi 1 saniye gibi kısa bir sürede indirmek anlamına gelen bu internet hızı şu ana kadarki en büyük rekor denemesi ünvanını elde etmiş oluyor.

Monash, Swinburne ve RMIT üniversitelerinin, Melbourne’ün internet altyapısını kullanarak gerçekleştirdiği çalışmada veri transferi içim yüzlerce kızılötesi lazer içeren “micro-comb” optik çipler kullanıldı. bilim dergisi Nature Communications’ta yayımlanan bu araştırmanın sonuçları için; Monash, Swinburne ve RMIT üniversiteleri, işbirliğiyle Melbourne şehri  internet altyapısını kullanarak gerçekleştirdi. çalışmada veri transferi içim yüzlerce kızılötesi lazer içeren “micro-comb” optik çipler kullanıldı.

Şu anda dünyada en hızlı internet saniyede ortalama 197,3 megabayt ile singapurda. Avustralya’daki ortalama internet hızı ise 43,4 megabayt. Yani son testte ulaşılan hızın milyonda biri.

Monash Üniversitesi’nden Dr. Bill Corcoran, Independent haber sitesine “Dünya genelinde bu teknolojiyi ticari aşamaya taşımak için bir tür bir yarış var. Çünkü, micro-comb teknolojisini mevcut fiber-optik altyapısıyla çok geniş bir alanda kullanmak mümkün” dedi.

Dr. Corcoran, “İki üç yıl içinde laboratuvarlarda bizimkine benzer cihazların üretileceğini ve beş yıl içinde bunun ticari kullanımımın başlayacağını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

Dünya üzerinde korona virüs salgını nedeniyle insanların evlerinde kalmak zorunda olmasıyla internet kullanımının oldukça arttığı ve bunun mevcut internet altyapısına büyük bir baskı oluşturduğu uzmanlar tarafından ifade edilmişti.

Netflix ve YouTube gibi platformlar, Mart ayında internet sağlayıcıların üzerindeki yükü azaltmak için Avrupa’da yayınladıkları görüntülerin kalitelerini düşürmeyi kabul etmişti.

Dünyada internet kullanıma karşı artan talebin yanında 5G uyumlu teknolojilerinde artmasıyla beraber (mobil araçlar, mobil evler v.s.) birlikte ihtiyaç duyulan hız ve kapasite için yeni teknolojiler bulunmak zorunda. Avusturalyada gerçekleştirilen bu denemenin dünya çapında kullanılabilir olması ihtiyaç duyulan talebi karşılamaya yeterli olabilir gibi görünmektedir. Fakat yaygınlaşması uzmanlara göre 3 ila 5 yıl gibi bir zaman alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir