Photoshopta opacity değerini değiştirmek

Photoshopta opacity değerini değiştirmek

Photoshop’ta opacity ayarları mouse ile genellikle sağ tarafta açılan layer pencerisinin üzerinde opacity yazan kutucuktan değiştirilebilir. Şayet layer penceresi açık değilse o zaman yukarı kısımda bulunan menülerden windows menüsü içinde layer yazısını aktif yaparız böylece layer penceremiz açılmış olur. konuyla ilgili resmimizi aşağıda görebilirsiniz.


Diğer bir yolu ise klavyeden değiştirmektir.
Photosopta çalıştığımız layer’ın opacity yani şeffaflık ayarlarını mouse kullanmadan klavyeden 1’den 9’a kadar olan tuşları kullanarak değiştirebiliriz. Bunun için layer’ın seçili olması ve mouse’un ok şeklinde (move tool) olması yeterlidir. Diğer taraftan her zaman bu komut  çalışmaz çalışması için layer üzerinde başka bir komut etkisi yani aktif komut olmamalıdır mesela seçili bir alan varken opacity ayarını değiştiremeyiz birde seçili alan saklıysa(ctrl+H)  düşünüp dururuz niçin değişmedeğini veya pen kalemi ile pad çizimi yarım kalmışsa Yada tek bir başlangıç noktası bile oluşturduysanız ve sonrada başka bir komuta geçtiyseniz, opacity ayarları değişmez.  Buna benzer durumlara Maruz kalmamak için history penceresinden mevcut durumunuzu geriye dönük inceleyin, bu en güzel çözümdür. Bakınız (History menüsü geriye dönük sekme sayısını yükseltmek)

Bu gibi küçük ayrıntılar  bilindiğinde Photoshop kullanmak oldukça zevklidir, fakat bilmezseniz çok çabuk takılır ve soğursunuz öğrenme hevesiniz törpülenebilir Umarım faydalı olmuştur. iyi çalışmalar dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir