html ne demek

html ne demek

HTML’in açılımı (Hyper Text Markup Language) tam Türkçe’si bulunmamakla birlikte “çok yere açılan metin” şeklinde tercüme edilebilir. Bir metin işaretleme dilidir. oluşturulan görüntü, yazı, video gibi verileri ve bunları içeren sayfaları basitçe birbirine bağlamak ve bu sayfaların web tarayıcılarında düzgün görüntülenebilmesi için gerekli kuralları belirlemeye yarar. HTML standartları W3C tarafından oluşturulmuştur Sadece tex lerden oluşur dolayısı ile derleyici bir program ile ayrıca derlemeye gerek yoktur. bir programlama dili sayılamaz, daha çok yorumlanabilen bir işaretleme dilidir.
son sürümü HTML 5.0 olup CSS ve javascript dilleri ile birliktede kullanılabilir.
Bir tex editör programında örneğin notepad’de benser metin editör programlarında yazılabilir. Yazılan bütün komutlar index.html dosyasında toplanır. Örneğin kullanıcı (client) bizim sayfamızın url’sini tarayıcıya (explorer) yazdığında tarayıcı program bunu sunucuya iletir sunucuda ilk iş olarak bizim sayfamızı gösterebilmek için index dosyamıza bakıp okuyarak / yorumlayarak sayfamızı ekrana verir.
Yukarıda bahsedilen index .html farklı isim ve formatlarda da olabilir. Örneğin; index.php index.htm, index.asp, default.htm gibi. son sürümü
HTML tag denilen etiketlerle oluşturulur bu etiketler küçüktür ve büyüktür < > işaretleri arasına yazılır. Örnek bir çalışma aşağıda verilmiştir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir