photoshopta history paleti

photoshopta history paleti

Photoshop’da çalışırken bir dosya üzerinde çalışırken Edit menüsünden Undo komutunu vererek yada Ctrl + Z tuş kombinasyon’unu kullanarak ancak bir adım geri gidebilirsiniz. Ctrl + Z tuş kombinasyonuna ikinci bir sefer daha basıldıgında ikinci bir adımı geri almaz, tekrar başlangıç noktasına geri döner. Photosop’ta yapılan işlemlerde bir adımdan fazla geri gitmek İstediğinizde bunun için History paletini kullanabilirsiniz. History özelliği, Bugün 1000 adıma kadar  çıkmaktadır. Photoshop, pc’ yeyüklendiginde geri alma özelligi standart olarak 20 adım şeklinde ayarlanmıştır. Bu rakam, Photoshop’un Preferences /  General seçenegi içinden değiştirebilir yapılan değişiklikler Photoshop programı kapatılıp tekrar açıldıgında aktif olur.

Photoshop’ta bir doküman üzerine çalışırken yapılan her işlem History paleti üzerine adım adım yazılır. History paleti toplamda Preferences penceresinde tanımlı olan rakam miktarı  kadar adımı içinde barındırır. Üzerinde çalışılan bir dokümanda bir adımdan daha fazla gidilmesi gereken durumlarda History paleti üzerinde geri dönülmesi gereken adımın isminin üzerine tıklanması yeterlidir. Bir adımdan daha fazla geriye gitme işleminin Klavye kestirmeleri ile yapılması gereken durumlarda CTRL + ALT + Z tuş kombinasyonu kullanılabilir.

Yalnız şunu unutmamak lazım History paletinde birkaç adım geri gittikten sonra çalışmanız üzerinde herhangi bir işlem yaparsanız üzerinde bulunulan adımdan sonraki adımlar silinmiş olur.

Photoshop’ta History paleti ile geri alma sayısının makul düzeyde olmalıdır aksi takdirde adım sayısının yüksekliği, bilgisayarın belleğini yoracağından programın yavaşlamasına ve donmasına sebep olabilir. Sonuçta history paletindeki her adım geçici hafızada kayıtlı olarak bekler buda ram!den harcamak anlamına gelir taki program kapanıncaya kadar. Bu nedenle Prefences penceresi üzerinde History States değerlerini belirlerken 90 gibi bir değer seçmek yeterli olacaktır.

Bir dokümanın üzerine uygulanan tüm işlemler tek seferde silinerek, dokümanın orijinal haline dönülmek isteniyorsa History paletinin en üstünde bulunan katman ismi bir kere tıklanmalıdır.

Ayrıca üzerinde çalışılan bilgisayarın üzellikleri düşükse harddisk üzerinde boş alan az ise ve bilgisayarda ram miktarı düşük ise History özelligi ile geri alma sayısının yüksek olması, sıklıkla Scratch Disk uyarısı almanıza neden olur.. Photoshop’un ‘Scratch Disk’ uyarısı yeterli ram olmaması veya sabit diskte boş yer kalmaması anlamına gelir. o andan itibaren yapılmak istenen hemen hiçbir komutu Photoshop tarafından uygulanamaz.
Bu durumu geçici olarak düzeltmek için Edit>Purge> Histories komutu verilerek o ana kadar bellekte tutulan adımlar bellek üzerinden silinebilir. Şayet ram yeteri miktarda var ise o zaman edit menüsünden, preferences seçeneğinden, performance bölümünde scratch disk için ayrılmış ram alanını artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir