android ne demek

android ne demek

Android, google ve “open handset allience” tarafından kodlanmış linux İşletim Sistemi tabanlı, akıllı telefon ve tablat pc için üretilmiş açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir

Android tabanlı akıllı cihazların fonksiyonelliğini ve özelliklerini artıran uygulamalar yazan geniş yazılım geliştirici grubuna sahiptir. Açık kaynak kodlu olması sürekli gelişmesini sağlamaktadır. Android için 1,000,000 da fazla uygulama bulunmaktadır. Android uygulamaların uzantısı apk.dır Android Market ise, Android işletim sistemi uygulamalarının çeşitli sitelerden indirilebilmesinin yanı sıra, Google tarafından işletilen kurumsal uygulama mağazasıdır.

Open Handset Allience 5 Kasım 2007’de Android’i kurmuştur. 2008’de piyasaya sürüldüğünde, birçok Android İşletim Sistemi Apache free-software ve açık kaynak  Kodu lisansıyla geliştirilmeye açık hale gelmiştir. Android market ise google’ın kurumsal uygulama mağazasıdır buradan ücretsiz veya ücretli olarak uygulama indirmekte mümkündür.

Google aynı zamanda Android işletim sistemini kendi markası olan google Nexus One modeli’nde kullanarak akıllı telefon pazarına sıkı bir giriş yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir