FPS (frame per second) ne demek

FPS (frame per second) ne demek

Frame Per Second

Bir telefon almak istediğimizde önceliklerimiz arasında video çekim kalitesi gelir ve buna bağlı olarak öncelikle telefon kameralarının özellikleri sıralanırken ilk başta örneğin çekim kalitesini belirtmek amacıyla 1080@30fps benzeri yazılar görürsünüz. tabiki bu rakamlar cihazın modeline göre değişebilmektedir, ve sadece telefonlar değil tüm video kaydedici cikazlar için bu geçerlidir. Burada yer alan FPS’nin ne anlama geldiğini kısaca açıklamaya çalışacağız.

FPS (Frames Per Second) yani saniyelik resim sayısı bir başka ifade ile saniye başına düşen kare sayısı. örneğin yukarıda yer alan 1080@30 fps şu anlama gelmektedir;

1080 piksellik 30 adet ardışık resim karesinin 1 saniyede kaydedilmesidir. dolayısıyla FPS miktarı ne kadar çok olursa görüntü kaliteside akıcılık anlamında o kadar net olur tabiki netlik için sadece kare sayısının fazla olması yetmiyor görüntünün akıcılığı iyi olabilir fakat netliği için pixel sayısı yüksek çekim yapılmalıdır. 1080@30 fps olarak çekilmiş bir dakikalık video seyrederken şunu bilmelisiniz ki her saniyede 30 ardışık kare ekranda kaymaktadır. bir dakikalık bir videoyu izlediğimizde aslında toplamda 1800 kare görmüş oluruz.

Tabiki bunları tek tek farkedemeyiz. sebebi ise karelerin akma hızı görme frekansımıza uymadığındandır. Şayet 640*480 px @ 10 fps modunda çekilmiş bir videoyu izleyebilme imkanınız olursa bu farkedilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir